ÖZGÜN BİR SESİN İZİNDE: SHE WANTS REVENGE

TUVANA ADALI - BANT MAG.

Post-punk türünü indie rock, darkwave, hip-hop esintileriyle birleştiren ve üretimlerine gothic rock, dance rock dokunuşlarıyla da devam eden She Wants Revenge, %100 Müzik katkılarıyla 7 Eylül Perşembe akşamı %100 Studio’da. Konserin biletleri burada.

2004’te bir araya gelen grup, Limp Bizkit lideri Fred Durst tarafından keşfedilmesinin ardından Flawless Records etiketine dâhil ediliyor. Grubun 2006’ya tarihlenen ilk albümü She Wants Revenge ise müzik çevresinde fikir ayrılıklarıyla ve tartışmalı yorumlarla karşılanıyor. Bir yandan albümden parçalar dönemin listelerinde yüksek sıralarda yerini alırken Rolling Stone yazarı Barry Walters stillerini efsane gruplar Joy Division ve The Cure’a benzetiyor – grubun kendi dünyasına “en iyilerden” bir şeyler uyarladığına ve bunu iyi becerdiğine kanaat getiriyor. Sonraki yıllarda sıkça yapılan bu benzetme ve kıyaslamalar aslında grubun müziğine dair neredeyse ayırt edici bir tanımlama hâline geldiği söylenebilir.

2006 çıkışlı ilk albümlerinde yer alan “Tear You Apart”ın video klibinin yönetmen koltuğunda başarılı aktör Joaquin Phoenix oturuyor. İlk albümden “These Things” ise grubun en çok dinlenen şarkıları arasında yer alıyor. 2006’nın devamını Depeche Mode ve Placebo ile turlayarak geçiren She Wants Revenge, müzik dünyasına epey hızlı ve etkili bir giriş yaptı.

İlk albümden “These Things” ise grubun en çok dinlenen şarkıları arasında yer alıyor. 2006’nın devamını Depeche Mode ve Placebo ile turlayarak geçiren She Wants Revenge, müzik dünyasına epey hızlı ve etkili bir giriş yaptı.

She Wants Revenge, sık sık benzetildiği isimleri ilham aldığı kaynaklar olarak anıyor. Grubun şarkıcı / gitaristi Justin Warfield, 2012 tarihli bir röportajında bas ve elektro gitarın bir şarkıda nasıl beraber işleyeceğine dair fikirlerinin temelini The Cure ve Sonic Youth’tan esinlenerek oluşturduğundan bahsetmiş. Müzisyen, bir grup olarak kendi kimliklerini oluşturup, kendi işlerini ortaya çıkarırken, yıllarca biriken ilham ve etkilerden sıyrılmanın da bu yolculuğun bir parçası olduğunu anlatıyor. She Wants Revenge, tüm bu isimlerden aldıklarını harmanlayarak kendine ait, özgün bir tarz oluşturmasıyla da öne çıkıyor. Yaklaşık 20 seneye yayılan geçmişleri boyunca birkaç kez dağılıp tekrar birleşen She Wants Revenge üyeleri, bir araya gelmeden önce müziğin farklı alanlarında üretim yaptılar. Justin Warfield, rap müzik dolaylarında çeşitli hit şarkılara imza atarken Adam Bravin ise DJ Adam 12 adıyla DJlik kariyerinde ilerledi. İlk yıllarını büyük isimlerle turlayıp, müzikleriyle çeşitli dizi ve filmlere uğrayarak geçiren grup, 2008 yılında Geffen/Interscope etiketinden ayrılıp kendi etiketi Perfect Kiss’i kurdu.

Üçüncü albümleri Valleyheart 2011’de yayımlandıktan sonraki sene de ilk dağılmayı yaşadı. 2015’te Lady Gaga’nın özel isteğiyle American Horror Story: Hotel’in sezon prömiyerinde çalan “Tear You Apart” ile yeniden popülerlik kazanmalarının ardından tekrar bir araya geldiler. 2019’da ise Adam Bravin’in kurucularından olduğu goth odaklı, Hollywood’daki gece kulübü Cloak & Dagger etrafında gelişen bazı olumsuz beyanları takiben grup yeniden dağıldı, 2022’de ise tekrar bir araya geldi.

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR