SIKÇA SORULAN SORULAR

Maksimum kaç kişilik salonunuz mevcuttur?

Sahne Üstü Ayakta Konser düzeninde 3.200; hybrid adı verilen, hem oturmalı alanı hem de ayakta alanın kullanıldığı formatta 4.300 kapasiteli olarak Turkcell Sahnesi bulunuyor.

Ayakta bilet sattığınız konserleriniz hangi salonda, nasıl gerçekleşiyor? Koltuklar sökülüyor mu?

Ayakta biletli konserlerimiz, etkinliğin kapasitesine göre, Turkcell Sahnesi üzerindeki 1.570 metrekarelik alanda gerçekleşiyor. Daha ufak çaplı konserlerde ise 750 - 800 kişiye çıkan kapasiteyle Studio sahnesi kullanılıyor. Bu tür konserler için hiçbir koltuk sökümü yapılmıyor.

Etkinlikler ile ilgili detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Etkinlikler ile ilgili detaylı bilgiye websitemizdeki Takvim bölümünden, sitede arama yaparak veya Anasayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. Etkinliklerin saati ve bilet fiyatları ile ilgili bilgiye, ilgili etkinlik sayfasından "Bilet Al" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kimliğimi unuttum fakat yine de biletimi gişeden teslim alabilir miyim?

Bilet sahibi kişinin resmi kimlik belgesi bulunmadan bilet teslimatı yapılmaz.

Etkinlikten ne kadar önce salonda olmalıyım?

Salon kapıları etkinlikten 30-60 dakika önce açılır. koltuklarına yerleşmeniz ve etkinlikten maksimum keyif almanız adına salona etkinlikten en geç 45 dakika önce gelmenizi rica ederiz. Katılacağınız etkinlik için kapı açılış saatini biletiniz üzerinde (PDF ya da basılı) bulabilirsiniz.

Etkinliğe geç kalırsam salona giriş yapabilir miyim?

Etkinliğe göre değişiklik göstermekle birlikte, genellikle etkinlik başladıktan sonra salona giriş yapılmamaktadır. Diğer misafirler ve sanatçıları rahatsız etmemek için geç kalmamaya özen göstermenizi rica ederiz.

Gösteri esnasında fotoğraf ve/veya video çekebilir miyim?

Gösteri esnasında fotoğraf çekilmesi ve her türlü kayıt yapılması yasaktır. Fotoğraf makinesi ve kayıt cihazlarının girişte güvenliğe teslim edilmesi gerekmektedir. Tiyatro gösterimlerinde ön sıralarda oturanların cep telefonuyla fotoğraf ve / veya video çekmesi yasaktır.

Zorlu PSM gişelerinden hangi saatlerde bilet satın alınabilirim?

Zorlu PSM’de yer alan bilet gişesinden hafta içi ve hafta sonu 10:00-22.00 arasında bilet satın alabilirsiniz.

Zorlu PSM etkinlik biletlerini nerelerden alabilirim?

Biletlerinizi www.zorlupsm.com web sitesi üzerinden, ilgili bilet satış mecralarından (passo.com.tr) ve Zorlu PSM bilet gişelerinden satın alabilirsiniz.

Kredi kartı ile bilet satın alabilir miyim?

Websitemizden ve/veya diğer satış noktalarımızdan Visa ve Mastercard özellikli kredi kartları ile satın alma yapılabilmektedir. www.zorlupsm.com ve tüm bilet satış kanallarından Visa/Mastercard özellikli kredi kartları ile alışveriş yapabilirsiniz.

Web sitenizden bilet aldım, biletlerimi nereden teslim alabilirim?

Satış kanallarından gişe teslimat seçerek satın aldığınız biletinizi, Maliye Bakanlığı damgalı halde, etkinliklerden bir saat öncesine kadar Zorlu PSM’deki bilet gişelerinden teslim alabilirsiniz. Satış kanallarımızdan PDF bilet seçerek satın aldığınız biletlerinizi, Zorlu PSM etkinlik mekanları girişinde bulunan kontrol noktalarındaki görevlilere QR kodlu PDF biletlerinizi akıllı telefon / tabletler aracılığıyla göstererek giriş yapabilirsiniz. QR kodlu PDF biletleriniz, satın alma işlemi sonrasında e-mail ve SMS olarak sizlere ulaştırmaktadır.

Bilet satın almak için rezervasyon yapabilir miyim?

Etkinliklerimiz için rezervasyon yapılmamaktadır.

Biletimi unuttum/kaybettim. Ne yapabilirim?

Biletinizi aldığınız satış kanallarındaki hesabınıza giriş yaparak, “Biletlerim” bölümünden QR kodlu PDF biletlerinize ulaşabilirsiniz. Eğer basılı biletinizi kaybettiyseniz, Zorlu PSM gişesine gelmeniz gerekmektedir. Referans numarası, kimlik kontrolü ve biletin etkinlikteki aktif kullanım durumu kontrol edildikten sonra Maliye Bakanlığı damgası bulunmayan bir kopyasını tekrar temin edebilirsiniz.

Biletimde iade / iptal veya değişiklik yapabilir miyim?

Zorlu PSM tarafından organize edilen herhangi bir etkinlik iptal edilmediği veya ertelenmediği sürece bilet iadesi, iptal ve değişiklik yapılamaz.

Öğrenci bileti uygulamanız var mı?

Zorlu PSM, belirli etkinliklerinde indirimli bilet uygulaması gerçekleştirmektedir. İndirimli biletler her etkinlik için sınırlı sayıdadır. Etkinlik ve kapasitesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Güncel duyurular için Instagram, Twitter hesaplarımızı ve web sitemizi (www.zorlupsm.com) takip edebilirsiniz.

Oturmalı bir etkinliğe bilet alırken koltuk seçimi yapabiliyor muyum?

Böyle bir uygulamamız bulunmamaktadır.

Emeklilere indirim uygulamanız var mı?

Hayır, böyle bir uygulama yapılmıyor.

Grup indirimi yapıyor musunuz?

20 kişi ve üstü gruplara, grup satış indirimi yapılmaktadır. Detaylı bilgi için [aysun.tas@zorlu.com](mailto://aysun.tas@zorlu.com) adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Engelli ziyaretçiler için ulaşım ve hizmetlerinizle ilgili bilgi alabilir miyim?

Zorlu Performans Sanatları Merkezi'ne gelen tüm misafirlerimizin ayrıcalıklı bir deneyim yaşamalarını hedefliyoruz. Engelli konuklarımızın, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde konforlu bir şekilde ağırlanabilmesi ve herkesle eşit bir şekilde bu deneyimi yaşayabilmesi için her türlü önlem ve planlama yapılmıştır.

Giriş Tekerlekli sandalye kullanan misafirler için, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin girişinde rampa bulunmaktadır.

Otopark Zorlu Center otopark alanında, engelli sürücüler için ayrılmış park yerleri mevcuttur.

Salonlar Salonların düz giriş yapılan balkon bölümlerindeki kaldırılabilir koltuklar sayesinde, tekerlekli sandalye ile oturma imkanı sağlanabilmektedir. Duyma engelli misafirlerimiz için salonlarımızda altyazı sistemi bulunmaktadır. Etkinliğin içeriğine göre değişkenlik göstermekle birlikte, bazı etkinliklerimizde altyazı bulunmakta, bazılarında bulunmamaktadır. Salonlarımızın belli bölümlerinde sesi yükseltrek, daha iyi duymayı sağlamak amacıyla kullanılan bir ses sistemi mevcuttur. Etkinlikten önce bilgi verildiği takdirde, misafirimizin en iyi şekilde duyması için bu sistem aktive edilebilir.

Hizmetler Vestiyer, resepsiyon, bilet gişesi gibi alanlarda engelli misafirlerin kolay iletişim kurmasına olanak sağlayan alçak pencereler yer almaktadır. 3 katlı fuaye alanında, her katın 4 köşesinde bulunan tuvaletlerlerin tamamında, engelli misafirler için ayrılmış bölümler mevcuttur.

Biletler Engelli konuklarımızın, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde konforlu bir şekilde ağırlanabilmesi için her türlü planlama yapılmıştır. 0212 912 37 76 nolu Çağrı Merkezi’ne ulaşarak engelli bileti talebinizi iletmeniz ve tekerlekli sandalye ile katılım sağlanacak ise önceden bilgi vermeniz gerekmektedir. Kapasitenin yeterli olması ve engelli kart görselinin tarafımıza ulaşması durumunda sizlere iletilen rezervasyon numarasıyla, biletinizi Zorlu PSM gişelerinden dilediğiniz zaman temin edebilirsiniz.

İş başvurusu yapmak istiyorum, kiminle görüşmeliyim?

Başvurunuzu web sitemizde yer alan Kariyer bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. www.zorlupsm.com

Zorlu PSM’de yer alan salonlar, fuaye alanı ve galeri alanı kiralamasıyla ilgili detaylı bilgi alabilir miyim?

Tüm bu alanlarla ilgili bilgiye [info@zorlupsm.com](mailto://info@zorlupsm.com) adresinden ulaşabilirsiniz. İlgili departman talebinize en hızlı şekilde geri dönüş sağlayacaktır.

Bir etkinlik için mekan kiralamak istiyorum, kiminle görüşmeliyim?

Etkinlikler için alan kiralama talepleri ile Kurumsal Satış Departmanı ilgilenmektedir. Kiralama talepleriniz için [PSM_CorporateSales@zorlu.com](mailto://PSM_CorporateSales@zorlu.com) e-posta adresinden veya sitede yer alan Kurumsal Kiralama ve Sanatsal Kiralama sayfalarından formu doldurarak Kurumsal Satış Departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Mekan kiralandığı zaman dışarıdan teknik ve catering getirebiliyor muyuz?

Zorlu PSM olarak anlaşmalı olduğumuz catering firmaları haricinde farklı bir catering şirketinin bina içerisinde ikram hizmeti sunmasına izin verilmemektedir.

Tüm teknik ekipman talepleri, Zorlu PSM tarafından sağlanmaktadır. Zorlu PSM’ye dışarıdan teknik ekipman veya bu hizmeti veren herhangi bir teknik ekipman firması kabul edilememektedir.

Festivaller nerede gerçekleşiyor?

MIX ve SONAR gibi 1-2 günlük festivaller için, Zorlu PSM’nin tüm salonları ve fuaye alanları kullanılıyor ve ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor.

Festivallere giriş için yaş sınırı var mıdır?

Festivallerde, genel yaş sınırı 18’dir. Ancak ebeveyn/vasi eşliğinde gelmiş 18 yaş altı misafirler de giriş yapabilir. Festival türüne göre yaş sınırı değişebileceğinden, katılmak istediğiniz festivale ait satış sayfasındaki kuralları www.zorlupsm.com adresinden takip edebilirsiniz.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi Çağrı Merkezi iletişim bilgilerini öğrenebilir miyim?

Çağrı Merkezi'ne 0212 912 37 76 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Kayıp / unutulan eşyalarla ilgili nereyi aramalıyım?

Zorlu PSM'de unutulan eşyalar güvenlik tarafından toplanarak, gün sonunda Zorlu Performans Sanatları Merkezi güvenlik görevlilerine teslim edilmektedir. Kayıp eşyalarınız için Zorlu PSM Çağrı Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.

Çağrı merkezi numarası : 0212 912 37 76

Yeme-içme ihtiyacımı nasıl karşılarım?

Mekan içinde bulunan barlarda alkollü ve alkolsüz içeceklerin yanı sıra çeşitli hızlı tüketim ürünleri ve paketlenmiş atıştırmalıkların satışı bulunmaktadır. Ayrıca, -3 katında bulunan CHEERS restoranımızda farklı kokteyllerin yanı sıra salata ve makarna çeşitleri, deniz ürünleri, burgerlar, pizza çeşitlerinin içinde bulunduğu bir menü de sunulmaktadır.

Cheers’da rezervasyon yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Çağrı merkezimizi 0212 912 37 76 veya [info@zorlupsm.com](mailto://info@zorlupsm.com) adresine ulaşarak rezervasyonlarınızı belirtebilirsiniz.

Touche’de rezervasyon yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Çağrı merkezimizi 0212 912 37 76 veya [info@zorlupsm.com](mailto://info@zorlupsm.com) adresine ulaşarak rezervasyonlarınızı belirtebilirsiniz.

Vestiyeriniz ücretli midir?

Vestiyer hizmetimiz ücretlidir. Ücret, askı başına 40TL‘dir.

Vestiyer ücreti kredi kartıyla ödenebiliyor mu?

Vestiyer ücreti nakit ve kredi kartıyla ödenebilir.

Çanta alıyor musunuz?

Çantanızı vestiyere alabiliyoruz; ancak çantanızın içerisinde bulunan değerli eşyalarınızla ilgili vestiyerimiz sorumluluk kabul etmemektedir.