PSM ATÖLYE

PSM Atölye Hakkında

PSM Atölye, Zorlu PSM’nin 2022 yılından itibaren alanında uzman eğitmenlerle birlikte tiyatroya yeni yetenekler kazandırmak, özgün içeriklerin zenginleşmesini sağlamak ve tiyatronun sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla ücretsiz olarak sunduğu eğitim programıdır.

PSM Atölye, Alice Müzikali, Aşık Shakespeare, Saatleri Ayarlama Enstitüsü ve daha birçok oyunun ödüllü yönetmeni Serdar Biliş’in küratörlüğünde 18-30 yaş arası tüm gençlere işin mutfağına girme fırsatı sunarak, Dramatik Yazarlık, Tiyatro Yönetmenliği ve Tiyatro Yapımcılığı programlarıyla sektöre nitelikli tiyatro üreticileri kazandırmaktadır.

Zorlu PSM’nin dünya standartlarındaki teknik alt yapısı ve tiyatro alanındaki geniş ekosisteminin sağladığı avantajların yanı sıra eğitmen kadrosunda Türkiye’de alanında öncü yönetmenler, oyun yazarları ve yapımcılarla uluslararası isimlerin yer aldığı PSM Atölye’de, Dramatik Yazarlık sınıfında; Aylin Alveren, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Özlem Hemiş, Philip Arditti, Suzanne Bell, Tiyatro Yönetmenliği sınıfında, Serdar Biliş, Özlem Hemiş, Blanche McIntyre, Mehmet Ergen, Özlem Özhabeş, Sean Holmes ve Tiyatro Yapımcılığı sınıfında Ayşegül Beyazdağ, Cem Görk, Cemil Demirok, Evrim Zeybek, Hakan Silahsızoğlu, Mehmet Karaca, Pelin Ekinci Kaya bulunuyor.

Zorlu PSM’nin, topluma, bireye, çevreye, sanata ve sanatçıya değer katacak hedefler doğrultusunda yürüttüğü stratejisi Akıllı Hayat 2030 kapsamında hayata geçirilen ve Mey|Diageo’nun kurumsal desteğiyle düzenlenen PSM Atölye, toplamda 18 farklı oyunu sahneye koyarak tamamladı ve tüm sezonlar boyunca 49 genç sanatçı adayını sektöre kazandırdı.

PSM Atölye, üçüncü sezonunda da Mey|Diageo’nun kurumsal desteğiyle teorik-pratik eğitimlerine devam ederek, sezon sonunda mezun olan gençlere hem Zorlu PSM Prodüksiyon’larında istihdam sağlamak hem de sektördeki çeşitli projelere kazandırma hedefiyle çalışmalarına devam etmektedir.

İlk yetenek geliştirme
programı PSM Atölye’YE ŞİMDİ BAŞVUR, #DünyanDeğişsin

captcha

TEŞEKKÜR EDERİZ!

Mesajınız başarıyla gönderilmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

Sorun Oluştu!

Mesajınızı gönderirken bir hata oluştu. Tekrar deneyiniz.

EĞİTMENLER
PELİN EKİNCİ KAYA
SUZANNE BELL
EBRU NİHAN CELKAN
CEMİL DEMİROK

PELİN EKİNCİ KAYA

1975 İstanbul doğumlu Pelin Ekinci Kaya, Üsküdar Amerikan Lisesi (1993) ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden (1997) mezun olduktan sonra iş hayatına sigorta sektöründe kurumsal pazarlama departmanında başladı. 1999 – 2002 yılları arasında telekomünikasyon sektöründe Pazarlama ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak görev yaptı. Film sektöründe çalışmaya 2002 yılında FilmTurk A.Ş.’de Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü olarak başladı. İlk görev aldığı sinema filmleri Rus Gelin ve GORA oldu. 2004 – 2011 yılları arasında Fida Film’de Yapım ve Dış Alımlar Grup Başkanı olarak firmanın sinema filmleri, dizi yapımları, ortak yapım projeleri ve yurtdışı film alımlarından sorumlu İcra Kurulu üyesi olarak çalıştı. Aynı dönemde uluslararası festival ve marketlere katılım sağlayarak; Lionsgate, Newline, Summit Entertainment, Lakeshore Entertainment vb. stüdyolardan 300’den fazla yabancı filmin Türkiye lisanslamasını gerçekleştirdi. 2011 – 2016 yılları arasında bağımsız uygulayıcı yapımcı olarak çalışan Pelin Ekinci Kaya; 2017 –2019 arası BKM’de Yapım ve Dış Alımlar Direktörü & İdari Yapımcı olarak, 2020 – 2021 arası ise OGM Pictures bünyesinde Genel Müdür & Yapımcı olarak iş hayatına devam etti. Aynı zamanda İstanbul Film Akademi ve Anadolu Üniversitesi ile çeşitli yapımcılık atölyeleri ve e-sertifika programlarında eğitmen olarak iş birliği yaptı. An itibariyle Netflix Türkiye bünyesinde Yapımlar Direktörü olarak görev almaktadır. Bugüne kadar 50’den fazla film ve dizide yapımcı olarak görev alan Pelin Ekinci Kaya’nın filmografisinde yer alan bazı projeler; Zeytin Ağacı, Atiye, Kâğıttan Hayatlar, Organize İşler Sazan Sarmalı, İstanbul Kırmızısı, Ekşi Elmalar, Kelebeğin Rüyası, Kocan Kadar Konuş, Pek Yakında, Cebimdeki Yabancı, Aile Arasında, Yol Arkadaşım, Acı Tatlı Ekşi, Celal ile Ceren, Patron Mutlu Son İstiyor, A.R.O.G., Yahşi Batı, Nefes Vatan Sağolsun, Av Mevsimi, Sınav, Kabadayı…

SUZANNE BELL

Suzanne Bell, İngiltere’de 20 yıldan fazla dramaturg olarak çalışan Suzanne Bell aynı zamanda Channel 4, Lime Pictures, United, Granada, BBC, BFI ve Creative England gibi bir dizi TV ve film şirketinde geliştirme alanlarında deneyime sahiptir. 2019 yılında Dramaturjide Kenneth Tynan Ödülü'ne layık görüldü. 2020'de Writers' Guild of Great Britain tarafından Winsome Pinnock tarafından aday gösterilen Olwen Wymark Tiyatro Teşvik Ödülü'nü kazandı. Exchange Theatre'da Simon Stephens, Winsome Pinnock, Rona Munro, Hattie Naylor, Kendall Feaver, Rory Mullarkey, Alistair McDowall, Insook Chappell ve Anna Jordan'ın oyunları da dahil olmak üzere ödüllü birçok yapımda çalıştı. Halen Stef Smith, Zodwa Nyoni, Chino Odimba ve Testament ile projeler üzerinde çalışıyor. PSM Atölye’de karakter, hikaye, biçim, imge, yapı, diyalog gibi kavramlar konusunda dersler verecektir.

EBRU NİHAN CELKAN

Ebru Nihan Celkan Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Uluslararası Pazarlama bölümünde tamamladı. Oyun yazarı olan Ebru Nihan Celkan’ın Tetikçi, 17.31, Tilt, Kabuklu Sürprizli Hayvanlar, Nerde Kalmıştık?, Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi, Evim! Güzel Evim!, Babil, Benimle Gelir Misin?, Bir İhtimal Daha Var oyunları İstanbul’un farklı tiyatrolarında sahnelenmiştir. 2017 yılında Maxim Gorki Tiyatrosu ve Oyun Yazarlığı için Yeni Enstitü (NIDS) tarafından projelendirilen KIF (Krieg Im Frieden – Parça Parça Savaş) için dünya genelinden seçilen 4 oyun yazarından biri oldu. 2017 yılında Maxim Gorki Tiyatrosu ve Oyun Yazarlığı için Yeni Enstitü (NIDS) tarafından projelendirilen KIF (Krieg Im Frieden – Parça Parça Savaş) için dünya genelinden seçilen dört oyun yazarından biri oldu. Bu proje kapsamında “Benimle Gelir Misin?” isimli oyununu kaleme aldı. KIF (Krieg Im Frieden – Parça Parça Savaş) Projesi kapsamında yazdığı “Benimle Gelir Misin?” isimli oyunu Stuttgart Şehir Tiyatrosu’nda “Last Park Standing” adıyla Ekim 2019’da prömiyer yapmıştır. Amerika prömiyeri Mayıs 2022’de gerçekleşen oyun Almanya’da 2023 yılında tekrar sahnelenecektir. Ebru Nihan Celkan 2019 yılında Akademie Schloss Solitude – Stuttgart tarafından her yıl beş kişiye sağlanan çalışmalarında insan hakları ve ifade hürriyetini merkeze alan sanat yaratıcılarına sunulan Jean-Jacques Rousseau bursuna hak kazanmıştır. Stuttgart’da bulunduğu sürede “Tarihle Etkileşim” festivali kapsamında Anlatılmamış Hikayeler: Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri projesini tasarladı ve hayata geçirdi. Ebru Nihan Celkan 2020 yılında Stuttgart - Ludwigsburg Şehri yazarlık bursuna hak kazanmıştır. Bu burs kapsamında Kültürel Çeşitlilik ve Toplumsal Cinsiyet’i merkeze alan “Der Weltschmerz” metnini yazdı.

CEMİL DEMİROK

Kocaeli Üniversitesi'nde Radyo, TV ve Sinema, Bahçeşehir Üniversitesi'nde Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Yüksek Lisans ve University of Arts London'da Etkinlik Yönetimi eğitimi alan Cemil Demirok, 2006 yılından bu yana entertainment sektöründe çalışıyor. Türkiye’de ve yurt dışında önemli festivallere, sanat merkezlerine içerik ve sanat merkezi işletmeciliği konularında danışmanlık veren Demirok, New York – Broadway’de bulunan Commercial Theatre Institute’da tiyatro yapımcılığı eğitimi aldı. Türkiye’nin ilk konser arenası Ora Arena'nın kurucu ekibinde Etkinlik Yönetimi & Pazarlaması’ndan sorumlu olan Cemil Demirok, 2010-2012 yılları arasında Manchester merkezli, dünyanın en büyük ‘’Venue Management’’ şirketi SMG Europe’da görev aldı. 2012 yılında, ABD ve İngiltere'nin en büyük Broadway/West End tiyatro yapımcılarından ve tiyatro sahiplerinden Nederlander Grubu’na katıldı ve Nederlander’ın, Zorlu PSM'nin işletmesini yürüttüğü 4 yılı aşkın süre boyunca Zorlu PSM Programlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Piu Entertainment’a 2016 yılında ortak olarak katılan Demirok Piu’nun Londra ve İstanbul ofislerini yönetiyor. Piu Entertainment’ın ortak girişim anlaşması yaptığı İngiliz ortakları Selladoor Worldwide ile tiyatro mekan işletme ve müzikal üretimi üzerine projeler yürütüyor. Demirok, Selladoor ile UK’de 22 şehre yayılan ve 3 hafta Yeni Zelanda seyircisi ile buluşan Tony En İyi Müzikal Ödülü sahibi GreenDays’s American Idiot müzikalinin ortak yapımcısıdır. Bu proje ile Piu Entertainment prestijli Broadway/West End dünyasının ilk Türk yapım şirketi olmuştur. Demirok aynı zamanda Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ile ortak sahnelenen ödüllü Amadeus ve Timsah Ateşi oyunlarının da ortak yapımcısıdır.

AYŞEGÜL BEYAZDAĞ
ÖZLEM ÖZHABEŞ
AYLİN ALIVEREN
CEM GÖRK
MURAT MAHMUTYAZICIOĞLU
ÖZLEM HEMİŞ
SERDAR BİLİŞ

AYLİN ALIVEREN

Aylin Alıveren 1971 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi DTCF tiyatro bölümü Tiyatro Tarihi ve Teorisi Ana Sanat dalında yaptı. 1999-2007 yılları arasında Pera Güzel Sanatlar okulunda tiyatro tarihi ve dramaturgi dersleri verdi. 1999 yılından bugüne kadar halen Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservaturarı Tiyatro bölümünde Metinlerle Dünya Tiyatro Tarihi dersini vermektedir. 2018'den itibaren Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro bölümünde de sözleşmeli olarak çalışmaktadır. Milliyet Sanat , Kitap-lık ve Art Unlimited dergilerine tiyatro, sinema ve edebiyat alanında inceleme eleştiri yazıları kaleme aldı. 1997 yılından itibaren Tiyatro Ti, Kara Tiyatro, Açık Tiyatro, DOT, Tiyatro D22, BuluTiyatro ve DasDas gibi çeşitli tiyatro topluluklarının prodüksiyonlarında dramaturgluk ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Çeşitli televizyon dizilerinde senarist olarak görev aldı. İki dönem süresince Afife Tiyatro ödüllerinin jürisinde görev yapmış olan Aylin Alıveren 2018 yılında Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliğinin üyesi oldu. Murat Uyurkulak ile beraber Şubat 2019’da prömiyer yapmış olan “Alice” müzikalinin sahne uyarlama metnini kaleme aldı.

CEM GÖRK

1975 yılında İzmir’de doğdu. 1995 yılında H.Ü Konservatuarı Bale bölümünden mezun oldu. Çağdaş dansçı, tasarımcı, yürütücü yapımcı, sahne ve turne yöneticisi olarak çalıştı ve halen devam ediyor. İstanbulda kurucusu olduğu ajans içinde ekibiyle ulusal ve uluslarası çok işe imza attı, atıyor. İki kariyeri paralel olarak sürdürmeye devam etti, ediyor.

MURAT MAHMUTYAZICIOĞLU

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Studio Oyuncuları’nda oyunculuk eğitimi aldı. Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.Studio Oyuncuları, İkincikat, Yanetki Tiyatrosu gibi birçok ekipte oyunculuk yaptı. İlk sahnelenen oyunu Şekersiz’i Yanetki Tiyatrosu’nda yönetti ve oyuncu kadrosunda yer aldı ( 2013 ). İlk yazdığı oyun Fü ise Mayıs 2014’te İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali’inde ilk gösterimini yaptı ve ardından birçok kez sahnelendi. Ağustos 2016’da Bam İstanbul’u kurdu. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin oyunuyla 2016-2017 sezonunda Afife Ödülleri’inde ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde yılın yerli oyun yazarı seçildi. Aynı ekiple Kader Can’ı yazdı ve yönetti.( 2018 ). Izdırap Korosu projesiyle İKSV tarafından Gülriz Sururi-Engin Cezzar Teşvik Ödülü’nü aldı. Sahnelenen oyunları; Şekersiz ( 2013 ), Fü (2014), Aynur Hanım’ın Bebeği (2015),Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin ( 2016 ), Sevmekten Öldü Desinler(2017), Kader Can ( 2018). Bir yol hikayesi olarak tanımladığı Toz’u 2019 yılında yazdı.

ÖZLEM HEMİŞ

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünden lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları’ndan yüksek lisans ve İ.Ü. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji’den doktora derecelerini aldı. Halen Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümünde öğretim üyesi. Aynı kurumda Film ve Drama Yüksek Lisans Programının direktörü. “Estetik” sözcüğünün içine gömülü olan “etik” ile ilgilenerek sanat yapıtının nihai etkileri üzerine düşünmeyi seviyor.

SERDAR BİLİŞ

1977 İstanbul doğumlu olan Biliş, Londra Middlesex Üniversitesi’nde tiyatro yönetmenliği okuduktan sonra, İngiliz Ulusal Tiyatrosu’nda yönetmenlik akademisine davet edildi. Bu staj sayesinde birçok değerli yönetmenle atölyeler yapma, deneyim paylaşma fırsatı buldu. Londra “National Theatre Studio” bünyesinde “Artist in Residence” olarak çalıştı. Arcola Tiyatrosu’nda yaptığı Koltes’in “Night Just Before The Forests” ve Moliere’in “Tartu e” yorumları sonrası Channel 4 yönetmenlik ödülünü kazandı. Bunun üzerine “Liverpool Everyman and Playhouse” bünyesinde kadrolu yönetmen olarak çalışmaya başladı. Burada özellikle yeni metinlere yoğunlaşarak, dramaturji departmanıyla birlikte oyunlar geliştirdi. Birçok yazarla çalışarak dünya prömiyerleri sahneledi. Royal Court Tiyatrosu’nda uluslararası metin danışmanlığı yapmaktadır. Mountview, RADA ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk, dramatik yazarlık ve yönetmenlik üzerine dersler verdi. 2010 İstanbul Tiyatro Festivali’nde Shakespeare’in “Fırtına” oyununu üç kadın oyuncuyla yorumladı ve Türkiye’de de çalışmaya başladı. Son yıllarda İtalya’da Teatro Della Toscano için oyunlar sahnelemektedir. Londra, İstanbul ve Floransa arasında çalışmalarına devam etmekte olan Biliş, 2010 yılından itibaren Kadir Has Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmakta ve mezuniyet oyunlarını yönetmektedir. Bugüne kadar Kadir Has Üniversitesi bünyesinde Caryl Churchill’in“Bulutların Üzerinde”, Shakespeare’in “Rüya” ve ‘’Kafana Göre’’, Edward Bond’un “Lear”, Oden Von Horvarth “Lunapark” ve Dea Loher’in Masumiyet, “Oresteia” ve “Festen” oyunlarını yönetti. İstanbul’da Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Yılın Tiyatro Oyunu Ödülünü alan Lars Norén’in “Savaş” oyununu ve İBŞT bünyesinde “On ikinci Gece” oyununu sahneledi. Kurucusu olduğu Pürtelaş Tiyatro’da yönettiği “Martı” 21. İstanbul Tiyatro Festivali'nin açılış oyunu 2018 Tiyatro Eleştirmenler Birliği tarafından "Yılın Oyunu" seçilmiştir.

GEÇMİŞ YILLARDA ATÖLYE

Yetenek geliştirme programı PSM Atölye
2021-2022 Sezonu

Zorlu PSM, tiyatroya yeni yetenekler kazandırmak ve sektörün sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak amacıyla ilk yetenek geliştirme programı PSM Atölye’yi hayata geçirdi. 7 ay boyunca 24 kişiyle süren eğitimler sonunda ilk mezunlarını verdi.

2022-2023 Sezonu

Zorlu PSM, tiyatroya yeni yetenekler kazandırmak ve sektörün sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak amacıyla Mey | Diageo'nun katkılarıyla hayata geçirdiği yetenek geliştirme programı PSM Atölye'nin dolu dolu geçen 2. sezonu sona erdi.